W A R S Z T A T
(warsztat będzie prowadzony w języku polskim)

Dr Sergey Yatsunenko
NOVISMO
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Współczesna Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ) to nauka dostarczająca narzędzi do platformy Pragmatycznych Innowacji. Jest to system tworzący nowe wartości poprzez innowacje, a także umożliwiający uzyskanie wysokiego zwrotu z inwestycji w innowacje.
Pragmatyczne Innowacje dostarczają rozwiązań (produktów, technologii i modeli) na drodze do sukcesu i wskazują, na których koncepcjach opierać krótko- i długoterminowe strategie rozwoju innowacyjnego. Rekomendacje te oparte są na analizie danych rynkowych i trendów technologicznych. Siła pragmatycznych innowacji na podstawie współczesnej TRIZ leży w ich możliwościach systematycznego odkrywania nieoczywistości i rozwiązań, które dotychczas dostrzegali jedynie nieliczni. Co więcej, Pragmatyczne innowacje nie są jedynie systemem skupiającym się tylko na strategii biznesowej lub wyłącznie na rozwoju technologii – łączą obie te sfery, wskazując możliwości innowacyjne, na których warto się skupić i podpowiadają, co zrobić, by z sukcesem możliwości te wykorzystać.
Pragmatyczne Innowacje pozwalają na skuteczną realizacje projektów w obszarach:
- Usprawnienie produktów i procesów.
- Rozwój nowych produktów i procesów.
- Prognozowanie rozwoju produktu i technologii.
- Tworzenie strategii dla własności intelektualnej.
- Projektowanie mające na uwadze efektywny recykling i ponowne wykorzystanie materiałów.
- Ocena możliwości innowacyjnych przedsiębiorstwa.
- Podniesienie zdolności kluczowych technologii przedsiębiorstwa.
- Weryfikacja technologii.
- Ocena technologii.
- Poszukiwanie odpowiedniej technologii.
- Odkrywanie przyczyn niepowodzeń i ich eliminacja.
- Analiza portfolio innowacyjnego przedsiębiorstwa.
- Opracowanie innowacyjnej strategii produktu.
- Obniżenie kosztów produkcji.
- Analityczny przegląd rynku.
- Efektywne opracowanie patentów poprzez tworzenie rozwiązań alternatywnych do istniejących.
- Zwiększenia ochrony własnych aplikacji patentowych od strony technologicznej.
Metoda z sukcesem wykorzystywana w takich firmach jak: Samsung, LG, INTEL, Siemens, GE, P&G, Hyundai, KIA, FIAT Group, Schaeffler Group, Continental, Visteon, MANDO, ZF TRW i innych tak w Polsce jak i na całym świecie. Metoda został już z sukcesem zastosowana w polskich przedsiębiorstwach, a ujawnione przykłady będą zaprezentowane uczestnikom seminarium!
Sergey Yatsunenko – doktor fizyki, tytuł uzyskany w Instytucie Fizyki PAN w 2005 roku, radiofizyk – absolwent Narodowego Uniwersytetu w Dniepropietrowsku. Prowadził badania naukowe w zakresie właściwości optycznych nanocząstek i kropek kwantowych oraz układów mikrofalowych i terahercowych do zastosowań w medycynie, biologii oraz układach pomiarowo-badawczych. Autor publikacji naukowych i patentów. Entuzjasta, praktyk i propagator pragmatycznych innowacji, czyli współczesnej Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ). Znawca zagadnień własności intelektualnej i strategii patentowych. Posiadacz certyfikatu IV stopnia Międzynarodowego Stowarzyszenia TRIZ (MA TRIZ). Prezes Stowarzyszenia Przemysłowo-Naukowego TRIZ Polska. Członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia TRIZ. Członek komitetu merytorycznego MA TRIZ.
- Dlaczego innowacje są trudne?
- Jak prawidłowo rozwiązać problem?
- Jak znaleźć właściwy problem do rozwiązania?
- Jak znaleźć praktyczne rozwiązanie właściwego problemu?
- Jak planować skuteczny rozwój produktu na rynku?
- Jak skutecznie tworzyć strategie dla własności intelektualnej?
- Jak wykorzystać pragmatyczne innowacje w rozwoju firmy?
13.30 – 14.00 Odpowiedzi na pytania i dyskusja.